Hethwood, Shawnee take SVSL swim championships

37
Photos by Jon Fleming
Blacksburg Aquatic Center’s Esther Shen set championship meet records in the 9-10 50 yard breaststroke, 50 yard butterfly, and 100 yard IM at the SVSL Championship meet on Tuesday at the Christiansburg Aquatic Center.

The Hethwood Hurricanes won the Southwest Virginia Swim League (SVSL) small team championship July 18 at the Christiansburg Aquatics Center. The Shawnee Sharks were the SVSL large team champions, and the Pine Valley Swim Team was second in the small team division.


Results:

Girls 6 and Under, 50 Yard Freestyle- 1) Beila Watkins, Blacksburg Country Club, 1:16.42; 2) Ahri Hughes, Shawnee Swim Club; 3) Helenea Smith, Hethwood Hurricanes Swim Team.

Girls 7-8, 50 Yard Freestyel- 1) Sutton Forbes, Blacksburg Country Club, 35:69, 2) Iris Fritsch, Shawnee, 3) Sydney Wheeler, Shawnee.

Boys 6 and Under, 50 Yard Freestyle- 1) Matthew Anderson, Shawnee, 1:15.81, 2) Campbell Williams, Blacksburg Country Club, 3) Lucas Ridgley, Piedmont Swim Team.

Boys 7-8. 50 Yard Freestyle- 1) Kai Chen, Blacksburg Aquatic Center, 40.83, 2) Andrew Du, Shawnee, 3) Gavin Winn, Christiansburg Aquatics Center Blue Fins.

Girls 9-10, 100 Yard Freestyle- 1) Ava Baldwn, Shawnee, 1:06.56, 2) Claire Fender, CAC Blue Fins, 3) Allison Starr, Ridgewood Swim Club.

Boys 9-10, 100 Yard Freestyle- 1) Michael Anderson, Shawnee, 1:04.62, 2) Anthony Du, Shawnee, 3) Winston X Fan, Blacksburg Aquatic.

Girls 11-12, 100 Yard Freestyle- 1) Samantha Skinner, Blacksburg Country Club, 1:00.66, 2) Megan Anderson, Shawnee, 3) Madison Graham, CAC Blue Fins.

Boys 11-12, 100 Yard Freestyle- 1) Bela Williams, Hethwood, 1:0064, 2) Zac Sudweeks, Blacksburg Country Club, 3) Sam Reilly, Shawnee.

Girls 13-14, 100 Yard Freestyle- 1) Julie Anderson, Shawnee, 57.33, 2) Emma Baldwin, Shawnee, 3) Amy M. Menegay, Blacksburg Aquatic Center.

Boys 13-14, 100 Yard Freestyle- 1) Nikolas von Spakovsky, CAC Blue Fins, 59.00, 2) Nick Goldstein, Blacksburg Aquatic, 3) William Wohlford, Pine Valley.

Girls 15-19, 100 Yard Freestyle- 1) Abby Reilly, Shawnee, 1:01.25, 2) Gracie Slusser, Shawnee, 3) Katarina Yuan, Blacksburg Aquatic Center.

Girls 20-29, 100 Yard Freestyle- 1) Jenn Fleming, Shawnee.

Girls 30-39, 100 Yard Freestyle- 1) Vanessa Law, Giles Jets Swim Team.

Girls 40-49, 100 Yard Freestyle- 1) Lori Robertson, Giles Jets, 1:05.63, 2) Gretchen Coonrad, Blacksburg Country Club.

Boys 15-19, 100 Yard Freestyle- 1) Sam Sterling, Shawnee, 48.87, 2) Leo Yang, Blacksburg Aquatic, 3) Robert Hodge, Shawnee.

Boys 20-29, 100 Yard Freestyle- 1) Nate Bullard, CAC Blue Fins.

Boys 30-39, 100 Yard Freestyle- 1) Zeb Bowden, Giles Jets, 1:10.65, 2) Joe Trout, Giles Jets.

Boys 40-49, 100 Yard Freestyle- 1) Shawn Hash, Giles Jets, 1:01.22, 2) Dan Prince, Shawnee, 3) Michael Ermann, Shawnee.

Boys 50 and older, 100 Yard Freestyle- 1) Toby Wright, Ridgewood Swim Club, 1:24.76, 2) Dave Abraham, CAC Blue Fins.

Girls 7-8, 25 Yard Backstroke- 1) Lilly Ballowe, Ridgewood, 20.95, 2) Caitlin Fillo, Shawnee, 3) Bella Garza, Blacksburg Country Club.

Boys 7-8, 25 Yard Backstroke- 1) Kai Chen, Blacksburg Aquatic Center, 22.26, 2) Patrick Dickhans, BAC, 3) Andrew Du, Shawnee.

Girls 6 and Under, 25 Yard Backstroke- 1) Millie Fritsch, Shawnee, 26.61, 2) Ella Semones, Ridgewood, 3) Laney Alderman, Ridgewood.

Boys 6 and Under, 25 Yard Backstroke- 1) Matthew Anderson, Shawnee, 30.53, 2) Campbell Williams, Blacksburg Country Club, 3) Alexander Biedler, Shawnee.

Girls 9-10, 50 Yard Backstroke- 1) Lindsey Santos, CAC Blue Fins, 37.03, 2) Eliza Wapperom, BAC, 3) Natalie Edwards, Shawnee.

Boys 9-10, 50 Yard Backstroke- 1) Trent Hollandsworth, Shawnee, 34.92, 2) Ziquian Chen, BAC, 3) Jack Skinner, Blacksburg Country Club.

Girls 11-12, 50 Yard Backstroke- 1) Norah Guillot, Shawnee, 30.17, 2) Grace Fillo, Shawnee, 3) Kara Wright, Ridgewood.

Boys 11-12, 50 Yard Backstroke- 1) Eli Babcock, Blacksburg Country Club, 31.40, 2) Carson Spindler, Hethwood, 3) Sam Reilly, Shawnee.

Girls 13-14, 50 Yard Backstroke- 1) Lei Nussbaum, Shawnee, 32.95, 2) Sheri Averett, Ridgewood, 3) Grace Shen, BAC, Emma Baldwn, Shawnee.

Boys 13-14, 50 Yard Backstroke- 1) Nick Zolovick, Shawnee, 28.78, 2) Patrick Reilly, Shawnee, 3) Knox Robertson, Giles Jets.

Girls 15-19, 50 Yard Backstroke- 1) Abby Reilly, Shawnee, 31.38, 2) Anna Sheng, BAC, 3) Hailey Slusser, Shawnee.

Girls 20-29, 50 Yard Backstroke- 1) Lauren Frizzell, Ridgewood, 31.77, 2) Elizabeth Haydu, BAC, 3) Kelsey Whitesell, Shawnee.

Girls 30-39, 50 Yard Backstroke- 1) Heather Rowland, Pine Valley, 31.75, 2) Holly Hazelwood, Ridgewood, 3) Megan Dickhans, BAC.

Girls 40-49, 50 Yard Backstroke- 1) Lori Robertson, Giles Jets, 34.92, 2) Jennifer Biedler, Shawnee, 3) Chrystal Jones, CAC Blue Fins.

Boys 15-19, 50 Yard Backstroke- 1) Isaac Sudweeks, Blacksburg Country Club, 27.98, 2) Robert Hodge, Shawnee, 3) Nicholas Harvey, CAC Blue Fins.

Boys 20-29, 50 Yard Backstroke- 1) Takoda Grove, CAC Blue Fins, 27.33, 2) Paul Hayes, Ridgewood.

Boys 30-39, 50 Yard Backstroke- 1) Joe Trout, Giles Jets, 43.74, 2) Zeb Bowden, Giles Jets.

Boys 40-49, 50 Yard Backstroke- 1) John Rockwell, Blacksburg Country Club, 28.25, 2) Shawn Hash, Giles Jets, 3) Mike Jones, CAC Blue Fins.

Boys 50 and over, 50 Yard Backstroke- 1) Steve Phlegar, Giles Jets, 42.38, 2) Dave Abraham, CAC Blue Fins.

Girls 7-8, 25 Yard Butterfly- 1) Katie Spindler, Hethwood, 21.97, 2) Harliee Phipps, Shawnee, 3) Sydney Wheeler, Shawnee.

Boys 7-8, 25 Yard Butterfly- 1) Andrew Du, Shawnee, 25.50, 2) Leo De Souza, BAC, 3) Patrick Dickhans, BAC.

Girls 9-10, 50 Yard Butterfly- 1) Esther Shen, BAC, 32.07, 2) Ava Baldwin, Shawnee, 3) Eliza Wapperom, BAC.

Boys 9-10, 50 Yard Butterfly- 1) Michael Anderson, Shawnee, 34.38, 2) Ziqian Chen, BAC, 3) Cameron Roy, Shawnee.

Girls 11-12, 50 Yard Butterfly- 1) Norah Guillot, Shawnee, 29.43, 2) Megan Anderson, Shawnee, 3) Emma Davis, Pine Valley.

Boys 11-12, 50 Yard Butterfly- 1) Zac Sudweeks, Blacksburg Country Club, 30.68, 2) Bela Williams, Hethwood, 3) Joshua Starr, Ridgewood.

Girls 13-14, 50 Yard Butterfly- 1) Julie Anderson, Shawnee, 28.40, 2) Andrea Leng, CAC Blue Fins, 3) Carley Thompson, Hethwood.

Boys 13-14, 50 Yard Butterfly- 1) Lewis Rockwell, Blacksburg Country Club, 26.43, 2) Nikolas von Spakovsky, CAC Blue Fins, 3) William Wohlford, Pine Valley.

Girls 15-19, 50 Yard Butterfly- 1) Erin Whitesell, Shawnee, 28.08, 2) Kelly Frizzell, Shawnee, 3) Katarina Yuan, BAC.

Girls 20-29, 50 Yard Butterfly- 1) Katie Gillespie, Shawnee, 28.03, 2) Elizabeth Haydu, BAC.

Girls 30-39, 50 Yard Butterfly- 1) Holly Hazelwood, Ridgewood, 32.98, 2) Megan Dickhans, BAC.

Girls 40-49, 50 Yard Butterfly- 1) Mona Semtner, BAC, 39.89, 2) Tara Phelps-Durr, CAC Blue Fins, 3) Laurie Fritsch, Shawnee.

Boys 15-19, 50 Yard Butterfly- 1) Isaac Sudweeks, Blacksburg Country Club, 26.36, 2) David Case, Shawnee, 3) Keaton Spindler, Hethwood.

Boys 20-29, 50 Yard Butterfly- 1) Nathan Pawlouicz, Blacksburg Country Club, 24.99, 2) Nate Bullard, CAC Blue Fins, 3) Garrett Skinner, Shawnee.

Boys 30-39, 50 Yard Butterfly- 1) Trevor Jamerson, BAC

Boys 40-49, 50 Yard Butterfly- 1) Chris Roy, Shawnee, 26.98, 2) John Rockwell, Blacksburg Country Club, 3) Brian Starr, Ridgewood.

Boys 50 and Over, 50 Yard Butterfly- 1) David Wright, BAC.

Girls 7-8, 25 Yard Breaststroke- 1) Sutton Forbis, Blacksburg Country Club, 23.53, 2) Caitlin Fillo, Shawnee, 3) Leah Santos, CAC Blue Fins.

Boys 7-8, 25 Yard Breaststroke- 1) Jackson Mann, Shawnee, 24.63, 2) Bryson Starr, Ridgewood, 3) Brody Starr, Ridgewood

Girls 6 and Under, 25 Yard Breaststroke- 1) Laney Alderman, Ridgewood, 36.38, 2) Katie Burgos, Blacksburg Country Club.

Girls 9-10, 50 Yard Breaststroke- 1) Esther Shen, BAC, 3861, 2) Sophie Taylor, Giles Jets, 3) Allison Starr, Ridgewood.