NRV Senior Olympic results

82

Results from the 40th annual New River Valley Senior Games have been released. The games are organized by the parks and recreation departments of Blacksburg, Christiansburg, Floyd, Montgomery County, Radford, and Wytheville.


Games are open to citizens aged 50 years and older. Through a multitude of athletic and social events, participants have the opportunity to display their athletic ability, exchange and share common interests, and meet other seniors.

3 on 3 Basketball

Gold – Roger Wagner, Tom Warren, Estel Singleton, Trace McGeath, Sporty Hale, William Dixon
Silver – Jim Williamson, Doug Cerv, Neil Sigmon, Hosea Blankenship, Mark Rowh, Kendal Brown
Bronze – Marvin Page, Todd Walters, Randy Bailey, Mike Livesay, Charles Arnold

Mini-golf – Women

Gold – Sandy Hawks, Polly Myers, Nancy William, Joyce Goad, Linda Frazier, Dora Atkins
Silver – Barbara Parrish, Dana Porterfield

Mini-Golf – Men

Gold – Robert Conn, David Quesenberry, Carl King, Ron Shear, Paul Perdue, Doug Irving, Phillip Hawks, Robert Goad, Ron Honaker

Shuffleboard – Men

Gold – Ron Shear, Paul Mannon, Willis Webb
Silver – Alvin Snyder, Robert Frazier
Bronze – Ron Honaker

huffleboard – Women

Gold – Sandra Hawks, Barbara Parris, Madeline Frazier
Silver – Eunice Foster

Frisbee – Women

Gold – Missie Foster, Ima Johnson, Dorothey Church, Polly Myers, Nancy Williams, Helen Wilson, and Dora Atkins
Silver – Sandra Hawks, Barbara Parrish, Joyce Goad, Linda Frazier
Bronze – Eunice Foster, Dana Porterfield

Frisbee – Men

Gold – Don Braffitt, Dale Johnson, Ron Honaker, Carlile Price, Wayne Worner, Willis Webb
Silver – Ron Shear, Paul Mannon, Paul Smeal
Bronze – Paul Perdue

Riflery – Women

Gold – Ima Johnson, Sandra Hawks, Polly Myers, Nancy Williams, Linda Frazier, Dora Atkins
Silver – Dorothey Church, Anna Patty, Helen Wilson
Bronze – Madeline Frazier, Dana Porterfield

Riflery – Men

Gold – Don Braffitt, Philip Hawks, Robert Goad, Willie Byrd, Ron Honaker, Bill Vest, Willis Webb
Silver – Robert Conn, Paul Perdue

Basketball Free Throws – Women

Gold – Ima Johnson, Dorothey Church, Polly Myers, Joyce Goad, Linda Frazier
Silver – Sandra Hawks, Madeline Frazier, Helen Wilson
Bronze – Nancy Williams

Basketball Free Throws – Men

Gold – Charles Arnold, Don Braffitt, Dale Johnson, Paul Perdue, Robert Frazier, Wayne Worner, Willis Webb
Silver – Randy Hall, Ron Shear, Carlile Price,
Bronze – Carl King, Paul Mannon

Horse Basketball – Women

Gold – Ima Johnson, Dorothey Church, Joyce Goad, Nancy Williams, Linda Frazier
Silver – Sandra Hawks

Horse Basketball – Men

Gold – Don Braffitt, Dale Johnson, Paul Mannon, Charles Arnold, Jack Ratcliffe
Silver – Philip Hawks
Bronze – Paul Perdue

Walk/Run Events – Men

One mile walk

Gold – Robert Conn, Ron Honaker, Paul Mannon
Silver – Phillip Hawks, Ron Shear

½ Mile Run

Gold – Robert Conn

¼ Mile Walk

Gold – Ron Honaker, Paul Mannon, Robert Conn
Silver – Ron Shear
Bronze – Phillip Hawks

Walk/Run Events – Women

One mile walk

Gold – Sandy Hawks, Barbara Parrish, Joyce Goad

¼ Mile Walk

Gold – Sandy Hawks, Barbara Parrish

Golf

Gold – Mike Walters, Michael Brown, Gary Houseman, Freddie Brown
Silver – Joseph Miller, James Mitchell, Gregory Simpson, Rick Showalter
Bronze – Richard Wood, Richard Johnson, Marvin Winters, Hack Broyles

Bowling – Men

Gold – Paul Perdue, Carlile Price, Cecil Sowers, Kenneth Jametsky
Silver – Jeffery Bond, Kenneth Brim, Donald Sowers, Willis Webb
Bronze – Robert Frazier, Paul Smeal

Bowling – Women

Gold – Rebecca Brim, Anna Farley, Madeline Frazier, Linda Frazier, Dora Atkins
Silver – Carol Sowers, Polly Myers, Barbara Hundley-Sowers
Bronze – Dana Porterfield

Wii Bowling – Women

Gold – Missie Foster, Ima Johnson, Sandra Hawks, Pat Larson, Joyce Goad, Eunice Foster, Helen Wilson

Wii Bowling – Men

Gold – Dale Johnson, Robert Goad, Ron Honaker
Silver – Phillip Hawks, Ron Larson

Croquet – Women

Gold – Ima Johnson, Dorothey Church, Barbara Parrish, Madeline Frazier, Linda Frazier
Silver – Sandra Hawks, Barbara Parrish, Nancy Williams
Bronze – Shirley Moore, Dana Porterfield

Croquet – Men

Gold – Dale Johnson, Ron Shear, Carlile Price, Willis Webb
Silver – Alvin Snyder, Robert Frazier, Paul Smeal
Bronze – Phillip Hawks

Corn Hole – Men

Gold – Charles Arnold, Don Brafitt, Dale Johnson, Ron Honaker, Ernest Smith, Willis Webb
Silver – Randy Hall, Robert Conn, Donald Shear, Phillip Hawks, Bill Ves, Paul Smeal
Bronze – Gerald Winsky, Paul Perdue

Corn Hole – Women

Gold – Ima Johnson, Dorothey Church, Polly Myers, Joyce Goad, Helen Wilson, Dora Atkins
Silver – Sandra Hawks, Barbara Parrish, Madeline Frazier, Linda Frazier
Bronze – Eunice Foster, Nancy Williams, Dana Porterfield, Anna Patty

Bocce – Men

Gold – Robert Conn, Dale Johnson, Philip Hawks, Robert Frazier, Willis Webb
Silver – Alvin Snyder, Carlile Price, Paul Smeal
Bronze – Robert Goad

Bocce – Women

Gold – Ima Johnson, Dorothey Church, Barbara Parrish, Joyce Goad, Linda Frazier, Dora Atkins
Silver – Sandra Hawks, Polly Myers, Nancy Williams, Dana Porterfield
Bronze – Eunice Foster

Horseshoes – Men

Gold – Dale Johnson, Alvin Snyder, Robert Frazier, Willis Webb
Silver – Ronald Shear, Carlile Price, Paul Smeal
Bronze – Philip Hawks

Horseshoes – Women

Gold – Ima Johnson, Dorothey Church, Polly Myers, Madeline Frazier, Dora Atkins

Silver – Sandra Hawks, Nancy Williams